Дані та їх типи
У реальному житті ми виконуємо різноманітні дії над оточуючими нас предметами (об'єктами). Ми змінюємо їх властивості, наділяємо новими функціями. По аналогії з цим комп'ютерні програми також маніпулюють об'єктами, тільки віртуальними, цифровими. Поки що будемо називати такі об'екти даними.
Вочевидь, дані бувають різними: числа, текстова інформація, аудіозапис. Числа у свою чергу також бувають різними: цілими, дійсними, можуть мати дуже велике значення або дуже довгу дробову частину.
Тип даних — характеристика, яка визначає множину припустимих значень, формат їхнього збереження та набір операцій (деколи також розмір виділеної пам'яті), які можна робити над даними.
Основні типи даних
Python має багато вбудованих типів даних. Ось деякі найважливіші:
- Числа можуть бути цілими (1 і 2), з десятковими дробами (1.1 і 1.2), звичайними дробами (½ and ⅔), чи навіть комплексними.
- Логічні (Булеві) змінні приймають значеня True або False.
- Рядки (послідовності символів, наприклад 'To be or not to be' або ж цілий HTML документ)
- Байти та масиви байтів (наприклад зображення в форматі JPEG)
- Списки (впорядковані послідовності значень).
- Кортежі (впорядковані незмінні послідовності значень).
- Множини (набори унікальних значень).
- Словники (набори пар ключ-значення).
В Python тип даних не треба вказувати явно. Покладаючись на початково присвоєне змінній значення, Python визначає якому типу воно належить і запам’ятовує його самостійно. Таку типізацію називають неявною.
Операції у програмуванні
Операція – це виконання певних дій над даними. Дані, над якими виконують дій, називають операндами. Саму дію виконує оператор – спеціальний інструмент.
Наприклад додавання чисел:
2 + 3
Тут операцією виступає додавання, операндами — числа 2 і 3, оператором — знак "+".
Зауважимо, що один і той же оператор може виконувати різні дії (операції) залежно від типу даних операндів.